Najvetší tuzemský kongres lekárov a ďalších zdravotníkov oblasti liečby bolesti, XXV. Česko-slovenské dialógy o bolesti a XXXI. Slovenské dialógy o bolesti, sa uskutočnil v dňoch 3. až 5. októbra v Bratislave. Aj v tomto roku zaznelo množstvo odborných oznámení lekárov EuroPainClinics v rámci programových blokov intervenčnej algeziológie.
Hlavným mottom kongresu, organizovanom organizačným výborom na čele so Slovenskou lekárskou komorou a Slovenskou spoločnosťou pre štúdium a liečbu bolesti (SSŠLB), boli „Rodové rozdiely vo vnímaní bolesti a rozdiely medzi pohlaviami“, reflektujúce vyhlásenie letošného Globálneho roka tejto tematiky medzinárodnou spoločnosťou pre štúdium bolesti International Association for the Study of Pain (IASP). Pre takmer tri stovky účastníkov bol pripravený bohatý odborný program ponúkajúci množstvo tém z oblasti akútnej, chronickej, nádorovej i nenádorovej bolesti, intervenčnej algeziológie, paliatívnej medicíny a farmakoterapie.

Špecialisti EuroPainClinics predstavili prítomným poslucháčom hodnotné oznámenia reflektujúce inovácie a svetové trendy v intervenčnej liečbe, výsledky klinických štúdií a podelili sa o klinické skúsenosti zo svojej každodennej praxe pri liečbe pacientov s bolesťou chrbta, kĺbov a ďalších anatomických štruktúr.
Vlastnému kongresovému programu predchádzal dňa 2. 10. edukačný workshop „Pokročilé USG navigované blokády v liečbe bolesti“, ktorého celková realizácia sa uskutočnila v réžii lekárov EuroPainClinics ako speakrov a inštruktorov pod vedením MUDr. Petera Lenčéša, FIPP, špecialistu EuroPainClinics Bardejov. Viac o tejto udalosti nájdete v nasledujúcom článku!

Odborné prednášky našich lekárov prebehli pod patronátom MUDr. Róberta Rapčana, FIPP, MBA, PhD., predsedu Sekcie intervenčnej algeziológie (SIA) pri SSŠLB, člena vedeckého výboru kongresu a predsedajúceho blokov Intervenčnej algeziológie a medicínskeho riaditeľa EuroPainClinics, ktorému bolo v rámci kongresu udelené prestížne ocenenie za jeho mimoriadny dlhoročný prínos v oblasti intervenčnej liečby bolesti, sústavnú prácu na rozvoji odboru a rozsiahlu iniciatívu pri šírení o jeho povedomí v tuzemsku i vo svete, a v neposlednom rade aj za pedagogickú činnosť s prínosom pre klinickú prax lekárov liečby bolesti. K významnému oceneniu pánovi doktorovi úprimne blahoželáme!
Medzinárodný ráz kongresu podčiarkla prítomnosť popredných svetových medicínskych kapacít, ktoré prijali pozvanie MUDr. Rapčana na účasť a podelili sa o svoje fenomenálne klinické skúsenosti. Úvod bloku Intervenčnej Algeziológie I. pod predsedníctvom MUDr. Rapčana a Dr. Sudhira Diwana otvorila prednáška Dr. Sudhira Diwana (USA) „Intradiscal injection of BMAC derived MSCs“, v ktorej sa podrobne zaoberal prínosmi a pokrokmi regeneratívnej medicíny v oblasti diskogénnej bolesti. Legenda intervenčnej algeziológie Dr. Sherdil Nath (Švédsko) následne nadviazal oznámením „Cervical Radiofrequency Medial Branch Neurotomy wirthout fear“, v ktorom sa zaoberal diagnostikou a liečbou bolesti cervikálnych (krčných) facetových kĺbov s využitím techniky rádiofrekvenčnej neurotómie pod röntgenovou kontrolou. Vystúpenie zahraničných hosťujúcich zavŕšil Dr. Manojit Sinha, ktorý v prednáške „Basivertebral Nerve Ablation for vertebrogenic pain“ predstavil inovatívny miniinvazívny výkon ablácie bazivertebrálneho nervu ako efektívny terapeutický prístup k zmierneniu vertebrogénnej bolesti.

MUDr. Róbert Rapčan sa následne v odbornom oznámení „Direct Option View for Annular Tear Repair using Bone Marrow deriveded Stem Cells“ podelil o prvé výsledky novej prospektívnej observačnej klinickej štúdie EuroPainClinics, v ktorej kolektív autorov hodnotí účinnosť terapie kmeňovými bunkami pri liečbe hernie disku a hojení trhlín prstenci po výkone endoskopickej diskektómie. Prvý odborný blok uzavrel MUDr. Ladislav Kočan, PhD., FIPP, svojou prednáškou „Complex Challenges of FBSS: Current Perspectives“, v ktorej zhrnul výsledky klinickej štúdie hodnotiacu efektivitu troch miniinvazívnych postupov realizovaných u pacientov s FBSS syndrómom – pokročilú diagnostiku a liečbu využívajúcu optické vlákno a fluoroskopiu pri vyšetrení epidurálneho priestoru, kaudálnu neuroplastiku s Racz katétrom a opakovaný kaudálny epidurálny blok.
Predsedajúcim ďalšieho bloku Intervenčná algeziológia II bol menovaný MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, ktorý zároveň zahájil novú prezentačnú časť odborným oznámením „PRF-Leiden konsensus“. Prehľadne zoznámil poslucháčov s výsledkami expertnej konferencie, prebehnutej tento rok v holandskom Leidene, ktorá sa komplexne venovala metóde pulznej rádiofrekvencie, zhodnoteniu jej efektivity, bezpečnosti aj novými štandardmi.

MUDr. L’ubomír Poliak, FIPP, svojou prednáškou „Trigeminálna neuralgia: Zhodnotenie terapeutických intervenčných postupov za posledné 3 roky práce“ zhrnul klinické skúsenosti v oblasti liečby neuralgie trojklanného nervu, ktorá patrí medzi najbolestivejšie ochorenia. V prednáške sa podelil o výsledky niekoľkoročnej práce vykonávanej na našich pracoviskách vrátane využitia špeciálnej balónovej kompresie pri liečbe trigeminálnej neuralgie ako relatívne rýchle a bezpečné metódy.
MUDr. Michal Matias, FIPP, Medical Director EuroPainClinics Česká republika, sa vo svojom oznámení „Endoskopicky asistovaná annuloplastika v liečbe diskogénnej bolesti“ zameral na problematiku axiálnej alebo diskogénnej bolesti u pacientov s bolesťou dolného chrbta a možnosti jej ovplyvnenia prostredníctvom miniinvazívnej endoskopickej metódy, v nadväznosti na pilotné výsledky menovanej liečby u vybranej skupiny pacientov.

Vystúpenie našich špecialistov uzavrel samostatný prednáškový blok, v ktorom dostali priestor naši experti MUDr. Michal Matias, FIPP, a MUDr. Martin Griger, FIPP, PhD., DESA. V zaujímavej pro-con debate, ktorá vyvolala aktívny záujem prítomných poslucháčov, sa zaoberali komplexne zhodnotením klinickej účinnosti kortikosteroidov ako najčastejšie používaných liekov v intervenčnej liečbe bolesti.
V prednáškovej sekcii venovanej ošetrovateľskej starostlivosti v algeziológii sa predstavili sestry pracoviska EuroPainClinics Bratislava Bc. Monika Lehocká a Silvia Zváčová, ktoré sa vo svojej prezentácii úzko zamerali na komplexnú starostlivosť o pacienta s fazetovou bolesťou z pohľadu sestry.
Našim lekárom a sestrám ďakujeme za ich aktívnu účasť a veľmi hodnotné oznámenia. Sme potešení, že prostredníctvom našich expertov sme mohli zdieľať mnohé zaujímavé témy, ktoré sa môžu stať prínosnými aj pre iných lekárov i zdravotnícke zariadenia.
Foto: archív EuroPainClinics, EduProfiPharme




