Ďalší zo série vzdelávacích projektov Interventional Pain Academy, 3. medzinárodný kadáverový workshop pre lekárov intervenčnej liečby bolesti, prebehol dňa 29. novembra v Inštitúte praktickej medicíny Warsaw LAB. Kurz zacielil na výkon ablácie bazivertebrálneho nervu a integráciu zobrazovacích techník ultrazvuku a fluoroskopie pri liečbe pacientov s chronickou bolesťou.
Workshop pokročilých miniinvazívnych techník a postupov pri liečbe bolesti prebehol pod vedením MUDr. Róberta Rapčana, FIPP, MBA, PhD., zakladateľa a predsedu Interventional Pain Academy (IPA), a privítal viac ako dve desiatky účastníkov z Grécka, Anglicka, Českej republiky, Slovenska, Poľska, Egypta a Číny.
Program kurzu sa zameral na presnú diagnostiku a škálu najnovších terapeutických možností liečby pacientov s chronickou bolesťou a rozvinul najmä dve kľúčové témy. Prvá časť bola venovaná výkonu transpedikulárnej ablácie bazivertebrálneho nervu, a to v komplexnom poňatí od diagnostických vyšetrení po samotnú realizáciu výkonu. Táto pokročilá metóda je v európskych podmienkach v súčasnosti novinkou a predstavuje významný prínos v liečbe pacientov s chronickou bolesťou chrbta. Pracoviská EuroPainClinics sú jedna z prvých v Európe, kde je tento výkon zavedený do klinickej praxe.
V druhej časti sa výučba sústredila na praktické využitie technologickej novinky, unikátneho prístroja 7 StarScope EvouTouch. Jeho princípom je kombinácia ultrazvukového a endoskopického zobrazenia, ktoré zaisťuje priamu vizualizáciu požadovaných anatomických štruktúr vo vysokom rozlíšení, čo výrazne uľahčuje navádzané postupy pri liečbe bolesti.
V priebehu workshopu bol zároveň realizovaný aj výcvik postupov z každodennej klinickej praxe lekárov intervenčnej liečby bolesti ako diagnostické výkony pre fasetové bolesti kĺbov, radikulárne bolesti, bolesti SI kĺbov, epidurálna a intraartikulárna injekčná aplikácia pre kĺbové štruktúry, ale aj pokročilé intervenčné postupy ako neurostimulácie periférnych nervov.
Vysoko kvalitnú výučbu zabezpečil odborný tím prednášajúcich a inštruktorov zo zahraničia, Českej republiky a Slovenska. Významným prínosom výučby bola účasť zahraničných expertov. Témy ablácie bazálnych nervov sa ujali anglickí experti Dr. Manojit Sinha a Dr. Basil Almahdi, ktorí patria medzi popredné medicínske osobnosti tejto oblasti. Problematike periférnych neurostimulácií sa venovala renomovaná francúzska špecialistka Dr. Bénédicte Bouche.
Praktický výcvik na jednotlivých stanovištiach viedli spoločne so zahraničnými inštruktormi špecialisti EuroPainClinics MUDr. Róbert Rapčan, FIPP, MBA, PhD., Medical Director EuroPainClinics, MUDr. Michal Matias, FIPP, Medical Director EuroPainClinics Slovenská republika, MUDr. Juraj Mláka, FIPP, EDRA, MUDr. Ladislav Kočan, PhD., FIPP, MUDr. Peter Lenčéš, FIPP, MUDr. Lubomír Poliak, FIPP, MUDr. Martin Griger, PhD., FIPP, DESA, a ortopedický špecialista MUDr. Ján Perduk z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice Agel v Košiciach. Rozdelenie účastníkov do dvoch skupín a ich individuálne rozčlenenie na výcvikové stanovištia zaistilo dostatočný časový komfort k dôkladnej výučbe, odborným debatám a výmene klinických skúseností.
Cieľom kurzu, ktorý bol jednoznačne naplnený, bolo odovzdať lekárom vedomosti a zručnosti z oblasti intervenčných postupov vrátane integrácie aspektov ultrazvuku a fluoroskopie pri liečbe bolesti do ich každodennej praxe, čo im umožní dosiahnutie čo najlepších výsledkov liečby u ich pacientov.
Prednášajúcim aj inštruktorom patrí poďakovanie organizátorov za ich profesionálne nasadenie a nadšenie pri zdieľaní svojich vedomostí, a rovnako tak aj partnerom, ktorí sa na realizácii workshopu podieľali, spoločnostiam Alieva Biotec, Lumibird Medical Group, Mainstay Medical, Dynamic Medical Solution av neposlednom rade hostiteľovi workshopu – Inštitútu Warsaw LAB.
Zdroj foto a text: IPA