XV. sympózium o liečbe bolesti s účasťou špecialistov EuroPainClinics

21 | 4 min

MUDr. Michal Adam, FIPP, a MUDr. Peter Vašek vystúpili s odbornými prednáškami z oblasti intervenčnej liečby bolesti na XV. sympóziu o liečbe bolesti s medzinárodnou účasťou, ktoré sa konalo v Brne v dňoch 10. až 12. apríla.

Sympózium o liečbe bolesti, organizované českou Spoločnosťou pre štúdium a liečbu bolesti ČLS JEP (SSLB), s odbornou garanciou predsedu doc. MUDr. Jiřího Kozáka, Ph.D., a MUDr. Tomáša Nežádala, Ph.D., predsedu Sekcie pre diagnostiku a liečbu bolesti hlavy ČNS ČLS JEP, je tradičným stretnutím špecialistov odborov algeziológie, neurológie, neurochirurgie a ďalších špecializácií. Prináša nové pohľady a originálne oznámenia z oblasti diagnostiky a liečby bolestí hlavy, ale aj ďalších anatomických štruktúr, aktuálny prehľad noviniek z farmakoterapie, zoznamuje s výsledkami klinických štúdií a predkladá množstvo kazuistik z klinickej praxe.

Účasť na Sympózium o bolesti je pravidelnou odbornou aktivitou lekárov EuroPainClinics, a rovnako tak aj v tomto roku sa odbornému publiku predstavili naši špecialisti so svojimi zaujímavými príspevkami.

MUDr. Michal Adam, FIPP, vedúci lekár EuroPainClinics Brno, sa v prednáške „Na whiplash syndróm invazívne? Kedy, ako a prečo“ komplexne zaoberal pohľadom na diagnostiku a liečbu závažného a relatívne častého ochorenia oblasti krčnej chrbtice. Whiplash syndróm (tzv. „šľahnutie bičom“) je poranenie čiže trauma oblasti krku a hlavy spôsobené akceleračno-denervačným mechanizmom prudkým náhlym trhnutím hlavy spredu vzad. Najčastejšie, a to až v 75%, vzniká v dôsledku autonehôd, avšak môže vzniknúť aj pri kontaktných športoch, jazde na koni, pádoch či z ďalších dôvodov. Jeho následkom môžu byť vážne neurologické postihnutia, pri neliečení prerastajúce v chronické, pre život pacienta veľmi obmedzujúce ťažkosti spojené oi. s poruchami zraku, pískaním v ušiach, stavmi úzkosti, depresie, poruchami spánku. MUDr. Adam predstavil možnosti invazívnej liečby u tohto syndrómu vrátane efektívnych aplikácií rádiofrekvenčných a kryoablačných metód. Možnosti využitia intervenčnej liečby prezentoval na dvoch zaujímavých kazuistikách u pacientok s whiplash syndrómom po autohaváriách.

MUDr. Peter Vašek, špecialista EuroPainClinics Brno, v kontexte liečby bolestí hlavy predniesol svôj odborný príspevok „Kedy sú intervenčné metódy neúčinné alebo nevhodné“. V príspevku otvoril otázku limitácií metód a postupov, zameraných na vhodnosť a účinnosť postupov pri rôznych typoch bolestí hlavy, ako sú blokády nervov, kortikosteroidné injekcie, blokády autonómnych ganglií a ďalších, vrátane súvisiacich kontraindikácií. Predstavil ďalej detailný a systematický prehľad a analýzu dát súčasných klinických štúdií, metaanalýz a odborných odporúčaní pre zdravotné stavy, keď intervenčné postupy nie sú účinné, alebo sa jedná o veľmi špecifické komplikácie intervenčnej liečby, ako napr. tzv. dropped head syndróme (syndróm poklesnutej hlavy v dôsledku ťažkej slabosti extenzorov krku). Na záver zdôraznil dôležitý prínos multidisciplinárneho posúdenia pri použití intervenčných postupov v komplexnej starostlivosti o pacienta s bolesťou hlavy s ohľadom na objektívny prínos pre jeho liečbu.

Prezentácie oboch našich špecialistov sa stretli so záujmom odborného publika a iniciovali príležitosť ďalšej diskusie k uvedeným témam.

Ďakujeme našim lekárom za ich aktívnu účasť a obohacujúce odborné prednášky.