„Totálne plávanie“ alebo plávať ako ryba vo vode: rozhovor s Tomášem Vojtěchovským

1987 | 7 min

EuroPainClinics

Plávanie je obľúbenou pohybovou a zdraviu prospešnou aktivitou, a to vrátane prevencie proti bolesti chrbta. Kto sa plávaniu venuje intenzívne, vie, že aj táto činnosť vyžaduje určitú dávku stratégie, aby bol výsledok zmysluplný a s príjemným zážitkom. Zvoliť si môžete z niekoľkých plaveckých spôsobov, vedeli ste však, že sa môžete naučiť plávať doslova ako ryba? O plaveckom štýle „totálneho plávania“ sme hovorili s Tomášom Vojtěchovským, zakladateľom, hlavným trénerom a prvým medzinárodne certifikovaným trénerom metódy Total Immersion v Česku.  

Otázka na úvod sa ponúka – čo znamená „totálne plávanie“ či Total Immersion?
„Totálne plávanie“ alebo „úplné ponorenie“ do vody pochádza z plaveckej metódy Total Immersion, ktorej zakladateľom je americký kouč Terry Laughlin. Ako vyškolený tréner Total Immersion som v Česku založil obchodnú značku, pod ktorou praktizujem a učím túto metódu vychádzajúcu zo školy pána Laughlina.

V čom spočíva princíp toho spôsobu plávania?
Učíme plávať tak, aby bolo zapojené celé telo. Tradičná metodika učí plávaniu štýlom „pláchať rukami, kopať nohami a ťahať trup po vode“. My, naopak, chceme, aby trup bol tým hlavným, čo spôsobuje samotný pohyb. Ako jeden z prvkov, na ktorom Terry Laughlin svoju metódu založil, bolo štúdium rýb. Ryby plávajú celým telom a desaťkrát rýchlejšie než človek. To je cieľ– zapojiť celé telo, nechať pohyb vychádzať zo stredu tela a naučiť, ako používať svaly okolo brucha a chrbta tak, aby nás to pri plávaní poháňalo rytmicky z boku na bok dopredu.

Takže vlastne učíte ľudí plávať ako ryby?
V podstate áno. (smiech)

Je tento typ plávania vhodný pre každého?
Skôr ma nenapadá dôvod, prečo by vhodný nebol. (smiech) Dosť často vidím, ako ľudia plávajú so zaklonenou hlavou, väčšinou ju vôbec neponárajú do vody. Bolí ich potom krčná chrbtica, bedrová chrbtica … V našom štýle kladieme dôraz na rovnú líniu chrbtice, strážime, aby hlava bola v predĺžení s chrbticou a nedochádzalo k bolestiam chrbta.

Ak sa človek rozhodne pre tento štýl, musí špeciálne trénovať?
Totálna plávanie považujeme za výučbu novej zručnosti, nie za športový tréning. Začíname od tých najjednoduchších cvičení. Je to podobné, ako keď sa človek učí hrať golf alebo tenis – ako sa postaviť, aké sú základné prvky, údery. Rovnako tak aj my začíname od základov – ako sa správne položiť na vodu, aby ju človek „cítil“, aby získal polohu, ktorá ho nebrzdí. Postupne pridávame ďalšie pohyby, kým sa nepropoja do celého štýlu.

Ako dlho výučba tohto štýlu trvá?
Na to nie je ľahké odpovedať – človek sa vlastne učí stále. Počas jednodňových kurzov, ktoré vediem, sa človek dozvie, čo má robiť, vyskúša si štýl vo vode. Na kurze sa naučíte, ako na to, potom je ale potreba všetko uložiť do pamäti, zafixovať a ďalej rozvíjať. Ako som už spomenul, ide o zručnosť. A tá potrebuje čas, kým sa zautomatizuje. Nutné je pridať k tomu aj rytmické dýchanie.

Kde môžu ľudia navštíviť vaše plavecké kurzy? Máte už ďalších nasledovateľov, ktorí túto metódu učia?
Usporadúvame jednodenné kurzy v Prahe na Olšanke a na rôznych miestach na pozvanie záujemcov. Organizujeme tiež celotýždenné kurzy v Turecku. Nie som už jediný, kto totálny plávanie učí. Je to zatiaľ malá skupinka, ale v Česku sú aktívni traja mnou vyškolení tréneri.

Čo je na Total Immersion podľa vás najlepšie?
Čo ma najviac zaujalo? Hlavne to, že sa jedná o postupný nácvik a pristupuje sa k nemu ako k zručnosti, na ktorú je potrebné sa sústrediť. Páči sa mi, že ide o jeden jednotný pohyb celého tela. Ruky sú v súlade s nohami, trupom a hlavou, pričom hlavný impulz vychádza zo stredu tela. To je tiež dôvod, prečo ľudia nie sú z tohto štýlu unavení alebo vyčerpaní. Záťaž je rovnomerne rozložená a človek vydrží plávať dlho a relatívne rýchlo.

Ako ste sa s touto metódou zoznámil vy sám?
K metóde som sa dostal cez triatlon, keď som zistil, že moja plávanie nie je úplne ideálne a tradičné metodika nefunguje. Bol som unavený a dvakrát pomalší ako ostatní v oddiele. Hľadal som preto nejaký iný spôsob a toto ma veľmi oslovilo. Najprv som sa učil sám, potom nasledovali knižky, videá, na prvý kurz som sa vlastne dostal až po ôsmich rokoch samotréningu. Nakoniec som absolvoval trénerský kurz. V Turecku som sa tiež stretol s Terry Laughlin, ktorý sa prišiel pozrieť na jeden camp.

Je možné Total Immersion považovať za súčasť životného štýlu?
Určite nie je nutné pol hodinu vopred meditovať a premýšľať, že teraz musím byť naladený, pretože pôjdem plávať, ale spojenie tela s hlavou potreba je (smiech). Keď idem do vody, sústredím sa na plávanie, jednotlivé cviky a pohyby, nejde o to bezmyšlienkovite „odbúchať“ hodinu v bazéne. Je to sústredená činnosť a zážitok z nej je oveľa príjemnejší a priaznivejší. Človek je paradoxne uvoľnenejší, pokojnejší, uvedomuje si viac sám seba. Sústredenie sa navyše prenáša ďalej a vydrží aj po plávaní, napríklad aj v práci.

Dá sa na tento štýl nejako nadviazať – resp. je viac stupňov tohoto plávania?
Myslím, že sa dá stále rozvíjať. My ľudia sme v podstate úplne nevhodní pre plávanie, pretože plávame inštinktívne. Pre správne plávanie musíme robiť všetko proti týmto našim prirodzeným inštinktom – nebáť sa ponoriť hlavu do vody, úplne sa uvoľniť, neponáhľať sa so zábermi. Jedno z kľúčových hesiel Total Immersion je „kaisen“ (Pozn .: výraz z japončiny, filozofia „zlepšenie, zmena k lepšiemu“). Môže to teda byť nekonečný životný proces zlepšovanie tohto plaveckého štýlu. Čo môže mať vplyv aj na naše starnutie – zlepšenou technikou kompenzovať kondíciu, ktorá sa s vekom zhoršuje a spomaľuje.

Máte nejakú vlastnú métu v plávaní, túžite po nejakom úspechu?
Nie som pretekársky plavec, v plávaní som nepretekal ani nemám ambície. Športujem, triatlon robím už viac ako dvadsať tri rokov. V plávaní mám za sebou šesťhodinovky v dvoch, teda tri hodiny čistého času, za ktoré som zaplával vždy desať kilometrov … Mojou najväčšou métou je zostať zdravý, pokračovať v triatlone a plávať tak, aby ma to stále bavilo.

Prajeme veľa ďalších nadšencov do totálneho plávania a ďakujeme za rozhovor!

Bližšie informácie nájdete na odkaze tu:

www.totalniplavani.cz
Kontakt: info@totalniplavani.cz