Keď „trápi“ bolesť z platničiek

3217 | 7 min

Medzistavcové platničky majú pre funkčnosť ľudskej chrbtice zásadný význam. Pomáhajú udržiavať jej stabilitu, a predovšetkým fungujú ako tlmiče nárazov medzi stavcami pri každom pohybe. Ich sústavná činorodosť a vyťaženosť spôsobuje, že sú tiež jednou z najčastejších príčin bolesti chrbta.


Platničku tvorí vonkajší pevný prstenec (anulus fibrosus) a gélovité jadro (nucleus pulposus)

Platničky ako tlmiče

Chrbtica tvorí celkom 33 prstencovitých kostí-stavcov, ktoré sú navzájom spojené radom pohyblivých kĺbových spojov. V každom z nich je medzi stavcami vložená medzistavcová platnička čiže disk – pružná doštička z odolnej vláknitej chrupavky. Niektoré z stavcov zrastajú a chrbticových platničiek tak máme celkom 23 – posledná z nich sa nachádza medzi telami stavcov L5 a S1.

Hoci sú platničky pevné, sú zároveň elastické – majú schopnosť sa pod tlakom stláčať a meniť svoj tvar. Ich hlavnou úlohou je tlmiť ako „vankúš“ nárazy medzi jednotlivými stavcami, či už pri pohybe – chôdzi, behu, skokoch, alebo akomkoľvek zaťažení chrbtice. Táto schopnosť, v kombinácii s prirodzeným zakrivením chrbtice, je predpokladom pružnej, a pritom stabilnej chrbtice. V platničke sa nenachádzajú žiadne nervy (preto zdravú platničku „necítime“), ani krvné cievy, ktoré by ju vyživovali. Obsahuje však pomerne veľké množstvo vody, ktorá má zásadný vplyv na jej elasticitu. Čím viac vody v platničke, tým lepšie môže odolávať tlaku záťaže a „odpružovať“. Pokiaľ voda v platničke chýba, mení sa jej výška, a tým zároveň schopnosť tlmenia nárazov, zhoršuje sa pružnosť chrbtice.

Chrbtica aj platničky starnú s nami

Bolesti chrbta vznikajú z radu príčin. Vysunutie alebo hernia platničky je jednou z tzv. štrukturálnych porúch, kedy dochádza k priamemu poškodeniu tkanív organizmu. Na vzniku degeneratívnych zmien medzistavcových platničiek sa samozrejme podieľa prirodzené starnutie, ktoré však môžeme výrazne urýchliť nedostatkom pohybovej aktivity, častým dlhým sedením, stereotypnými činnosťami alebo nevhodným zaťažovaním pri pracovnej, či športovej aktivite. Vlastné vysunutie potom vzniká ako jeden z možných dôsledkov rovnako degenerácie či už vplyvom úrazu, nadmerného namáhania, akútneho preťaženia, alebo aj úplne spontánne.

Ďalšími možnými prejavmi degenerácie platničky sú jej dehydratácia, kedy sa platnička znižuje, často nasledovaná zápalovými zmenami a vrastaním predtým neprítomných nervov a ciev. Postupne sa vytvárajú až kostné výrastky-osteofyty, vzniká artróza chrbtice a ďalšie degeneratívne ochorenia ako zúženie chrbticového kanála (stenóza), spondylolistéza – „posunutie stavcov“ a ďalšie bolestivé stavy.

U všetkých bolestí chrbta, kde je to z hľadiska intenzity bolesti možné, je vhodná pohybová aktivita, ideálne po konzultácii s lekárom a fyzioterapeutom, ktorí odporučia najvhodnejší pohyb na posilnenie svalov chrbtice, spevnenie svalového korzetu. Medzi ne sa radí najčastejšie plávanie, nordic walking, ľahké cvičenie, strečing. Vhodné je osvojenie každodenných pohybových návykov pri vstávaní, dvíhaní bremien, využití ergonómie a striedaní pozícií pri sedavom alebo stereotypnom zamestnaní. Podľa závažnosti stavu lekár rozhoduje o vhodnej farmakologickej, rehabilitačnej alebo inej liečbe. V prípade dlhodobej (chronickej) bolesti, stanovujeme presnou diagnostikou celkový liečebný plán.

Ako vzniká vysunutie platničky a aké môže mať prejavy

Častým problémom je práve vysunutie platničky, odborne prolaps či hernia, laicky niekedy označované ako vyskočená alebo prasknutá platnička. Každú platničku tvorí pevný vonkajší väzivový prstenec a rôsolovité jadro. Pri narušení vonkajšej vrstvy platničky (v dôsledku úrazu, nárazu či opotrebenia vekom) sa vnútorná časť hmoty sa tlačí von. Tým môže dôjsť k utlačeniu koreňa miechového nervu, ktoré spôsobujú bolesť najčastejšie v niektorej časti dolnej končatiny. Pri bedrových platničkách sa vysunutie prejavuje najčastejšie medzi stavcami L5-S1 a L4-L5.

Rozlišujeme niekoľko druhov vysunutia. Pri začínajúcej hernii (protrúzii) dochádza k vyklenutiu jadra platničky, ktoré ale neporušuje vonkajší pevný prstenec. Tento stav „vydutia“ sa niekedy označuje anglickým termínom „bulging disk“. Pokiaľ sa jadro platničky trhlinou vo vonkajšom prstenci vytlačí cez vonkajší okraj, nastáva takzvaná extrúzia. Najnápadnejšou formou výhrezu je tzv. sekvestrácia, kedy sa časť vyskočeného jadra oddelí od disku a ako takzvaný sekvester (úlomok) môže „spadnúť“ do chrbticového priestoru. Vo všetkých uvedených prípadoch tým môže dôjsť k utláčaniu alebo dráždeniu nervových koreňov s následným šírením bolesti do spádových oblastí nervových koreňov. V horšom prípade môže dôjsť aj k zníženiu citlivosti, alebo dokonca svalovej sily a pohyblivosti končatiny, čo už môže byť známkou začínajúceho trvalého poškodenia daného koreňa.

Všeobecne platí, že nie každá hernia platničky nutne znamená bolesť, nie každá bolesť chrbta je spôsobená herniou, a dokonca intenzita ťažkostí ani prognóza bezprostredne nezávisí od veľkosti hernie. Celý rad ľudí žije s určitou patológiou alebo zmenou na platničke, vrátane vysunutia, a nepociťujú žiadne problémy, sú tzv. asymptomatickí. Pokiaľ sa však bolesť prejavuje dlhodobo, s návštevou špecialistu a začatím liečby nie je potrebné váhať, aby bolesť neprerástla na nepriaznivý komplikovaný stav.

Vhodným riešením pre niektoré typy vysunutých platničiek môžu byť miniinvazívne a endoskopické výkony poskytované na našich pracoviskách. Pokiaľ vás dlhodobo „trápia“ platničky, máte už určitý nález hernie na magnetickej rezonancii, doterajšia liečba neprináša úľavu, informujte sa u nás prostredníctvom bezplatnej služby
E-konzultácie, či môžeme vo vašom prípade pomoc poskytnúť aj vám.

Mať zdravý a silný chrbát je prianím každého, a preto je zároveň na mieste myslieť na to, ako rozvoju ochorenia chrbtice a poškodeniu platničiek preventívne predchádzať. Významnú úlohu zohráva vlastná aktivita pri udržiavaní životného štýlu alebo pri jeho zmene: dbať na správne držanie tela, naučiť sa a používať správne pohybové vzorce, vyhýbať sa mechanizmom, ktoré vyvolávajú bolesť, venovať sa pravidelnému cvičeniu a posilňovaniu stredu tela, strážiť si optimálnu hmotnosť a vyvážený príjem pestrej stravy, ideálne aj obmedziť fajčenie a alkohol.

Odborná textová spolupráca: MUDr. Michal Matias

Čítajte tiež:

Animačné video z priebehu endoskopického výkonu na platničke pozrite tu