Prečo je voda pre naše platničky dôležitá

1845 | 5 min

O význame pitného režimu a blahodarných účinkoch vody preľudské telo je detailne popísané množstvo článkov a k téme nájdeme nespočetne veľa rád a odporúčaní. Akoje to však s vplyvom vody na chrbticu? Aj keď pri tomto jedinečnom mechanizme zdanlivo ide „ibao kosť“, je iste dobré mať na pamäti, že v medzistavcových platničkách je v skutočnosti vody veľa. Tá má na stav a funkciu chrbtice zásadný vplyv, preto sa ponúka otázka, čia akú úlohu hrajú tekutiny pri bolesti chrbta.

Medzistavcové platničky alebo disky (na chrbtici ich nájdeme spolu 23) sú pružné chrupkovité doštičky, ktoré vyplňujú priestor medzi dvoma stavcami. Ich úlohou je ako „vankúš“ chrániť nárazy medzi nimi. Chrupavka je spojivové tkanivo, ktoré nemá žiadne cievy. Živiny a kyslík sa tu prenášajú pomocou difúzie, t. j. rozptyľovaním častíc bunkovej hmoty (napr. glukozamín, chondroitín, hyalurónová kyselina), ktoré viažu vodu. Nenájdeme tu ani žiadne nervy, preto zdravú platničku vlastne necítime.

Každá platnička má dve časti. Rôsolovité jadro (nucleus pulposus) tvorí asi štvrtinu platničky a je možné si ho predstaviť ako guľôčkovitý gél v lamelách, ktoré sú usporiadané zvislo nad sebou, a držia tak jadro uprostred platničky. Tekutinu tvoria najmä kolagénové vlákna, veľké množstvo vody a proteíny (bielkoviny). Uvádza sa, že pri narodení sa v jadre nachádza až 90 % vody, v priebehu starnutia organizmu potom klesá od 50 rokov veku až na 70 %. Práve voda v jadre umožňuje tlmiť nárazy a otrasy chrbtice, najmä v osovom zaťažení. Pevný väzivový prstenec (anulus fibrosus) tvoria najmä bunky väzivového tkaniva, nazývané fibroblasty a produkujúce tuhší typ kolagénu, a obsahuje menej vody. Zdravá platnička je teda plná vody, je pružná a „šťavnatá“. 

Čo sa deje, keď sa voda v platničke „stráca“

Úlohou platničiek je fungovať ako tlmiče nárazov medzi jednotlivými stavcami a umožňovať, aby chrbtica odolávala gravitačnému zaťaženiu, ako je sed, chôdza či beh. Platničky naopak znášajú zle pozície a polohy, ako je otáčanie, čiže rotácia, pootočenie, skrútenie alebo šmykové zaťaženie. Pokiaľ sedíme alebo stojíme, disky sa stláčajú hmotnosťou, čo spôsobuje, že časť vody sa z diskov vytlačí. Niektoré štatistiky uvádzajú, že počas bežných každodenných činností môžu platničky stratiť až 20 % vody. Strata či nedostatok vody môže mať nepriaznivý vplyv na dostatočnú funkciu platničiek, čo môže spôsobiť bolesť chrbta, bolesť hlavy a ďalšie symptómy. V pozícii pokoja, najmä v ľahu, potom dochádza k opätovnému „natečeniu“ vody, a tým aj prívodu živín a kyslíka do platničiek. Z toho dôvodu je potrebné dodržiavať vyváženú celkovú hydratáciu tela. Zabúdať nesmieme ani na pravidelné striedanie pozícií a polôh – je známe, že jednou z najčastejších príčin vzniku vysunutej platničky je dlhodobý, nesprávne vykonávaný sed.

Prečoje hydratácia pre platničky dôležitá a koľko vody potrebujeme

Jednoducho by sa dalo povedať, že pokiaľ je telo dehydratované, nemusí dôjsť k správnemu doplňovaniu vody do platničiek. Platničky sa nemajú, obrazne povedané, z čoho „nasiaknuť ako huba“ vodou, znižuje sa ich výška, a tým zároveň schopnosť tlmenia nárazov, stráca sa pružnosť chrbtice.

Príjem tekutín je pre človeka kľúčový, ich množstvo je potom individuálne. Súvisí samozrejme aj s vekom, ktorý prirodzene tiež pôsobí na degeneráciu platničiek, a tým ovplyvňuje funkčnosť a pružnosť chrbtice. Voda pôsobí priaznivo na všetky telové systémy a vďaka nej sa odplavujú z tela odpadové látky, toxíny. Nutné je predovšetkým príjem tekutín udržiavať v rozumnej miere. Nadbytok prijatej vody môže totiž viesť až k zdravotným komplikáciám, napr. u osôb so srdcovými problémami, vysokým krvným tlakom alebo opuchmi dolných končatín. 

Dobré je riadiť sa vlastným inštinktom – napiť sa vždy, keď mám smäd, pokiaľ som vystavený záťažovým situáciám, ako je cvičenie či v lete za horúceho počasia alebo pri chorobe. Správny prísun tekutín je dôležitým aspektom najmä u seniorov, ktorí majú často pocit, že piť nepotrebujú a ľahko dehydratujú. Z nápojov je najlepšie dopriať si čistú vodu, ktorú prijíma organizmus najprirodzenejšie, pre chuť obohatenú o pár kvapiek citróna, alebo slabo mineralizované vody, ktoré je však dobré striedať, a hlavne nepiť dlhodobo. Obľúbené kolové nápoje je lepšie si dopriať iba výnimočne, pretože obsahujú zdraviu neprospešné fosforečnany. Džúsy je ideálne piť zriedené, a to aj vzhľadom na ich vysokú kalorickú hodnotu.

Pozn. Článok má iba informačný a edukatívny charakter a v žiadnom prípade nenahradzuje konzultáciu zdravotného stavu pacienta s lekárom. 
Zdroje: